Nobelveteranen

Prinsessan Christina, kvinnlig rekordhållare i Nobelsammanhang, glittrade i Karl Johansdiademet i kväll.

När den 18-åriga prinsessan Christina första gången deltog vid Nobelfestligheterna, 1961, var det i sällskap med bland andra farfar Gustaf VI Adolf. Han hade varit med sedan starten 1901, då priset delades ut på Musikaliska Akademien av dåvarande kronprins Gustaf (V). ”Kung Oscar var i Kristiania, det var lite trassel med Unionen redan då”, berättade en som var med.

Gustaf VI Adolf deltog alltså i nära 70 Nobelprisutdelningar med efterföljande bankett, vilket torde vara rekord. Hans sondotter prinsessan Christina kommer inte långt efter. I år är det 62 år sedan hennes Nobeldebut vilket gör henne till den kvinna som har varit med flest gånger.

I kväll bär prinsessan Christina Karl Johans-diademet, vars rosetter tidigare varit monterat på Erik XIV:s kungakrona, på kung Karl XIV Johans initiativ. Genom åren har framförallt kronprinsessan, prinsessan Christina och prinsessan Lilian använt diademet flitigt.

Det tycker jag är viktigt att påpeka att inte bara sätta något som glittrar, utan det här är historia, familjehistoria”, har prinsessan Christina sagt i programmet Kungliga Smycken.

Screenshot: SVT

Lämna ett svar